Instagram Takipçi Sınırı Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Instagram kullanıcıları, Instagram takipçi sınırı nedir? Nasıl kaldırılır? Araştırmak durumundadır. Çünkü uygulamada kullanıcıların güvenli paylaşımlar yapması için, bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Uygulamanın kısıtlamaları arasında takipçi sınırı da bulunur.

Kısıtlamalara uymayan kullanıcılara geçici olarak erişim yasağı getirilir. Instagram’ın önceki sürümlerinde takipçi sayısı 7.500 ile sınırlıydı. Son sürümü ile bu engel aşılmış durumda. 7.500 takipçi sayısı orta düzeyde kullanıcılar için yeterli bir sayı olabilir. Ancak popüler kullanıcılar için yeterli değildir.

Instagram Neden Takipçi Sınırı Getirir?

Instagram kullanıcıların paylaşım yaparak, takipleşerek etkili kullanılan sosyal paylaşım platformudur. Bunu gerçekleştirirken, bazı kullanıcıların diğer kullanıcıları rahatsız etmemesi için bazı önlemler almıştır. Bunlar arasında takipçi sınırlaması, beğeni sınırlaması gibi kısıtlamalar bulunur. Daha önce takipçi sayısı 7.500 kişi ile sınırlıyken, 2021 yılında yapmış olduğu güncelleme ile bu sınırlama kaldırıldı.

Bununla birlikte;

  • 25-30 saniyede bir takipçi,
  • Her saat diliminde ortalama 7 ile 13 takipçi,
  • Günde ortalama 100-150 takipçi

Gibi kısıtlamalar getirildi. Öngörülen takipçi sayıları maksimum sayı olup, kullanıcının aktif olarak kullanım süresi baz alınmıştır.

Instagram Takipçi Engeline Takılmamak İçin Ne Yapılmalı?

Instagram takipçi engeline takılmamak için, öncelikle uygulamanın kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Instagram kullanıcıların seri takip isteklerine yönelik tedbirler alır. Bu nedenle seri takip isteklerinden kaçınılması gerekir. Uygulamanın aktif olarak kullanılması, sıklıkla paylaşımlarda bulunması kısıtlamaya karşı önlem olabilir.

Instagram kullanıcı davranışlarına göre de kısıtlamalar getirebilir. Popüler kullanıcıların sayfalarında ziyaretçi trafiği oldukça fazladır. Bu nedenle bu yönde kısıtlamalar uygulanırken, bu tür sayfalara sahip kullanıcıların kısıtlamalara takılma olasılığı daha düşüktür. Kullanıcılar organik yollardan takipçi sayısını artırmalıdır.

Instagram Takipçi Engeline Takılan Kullanıcılara Ne Gibi Yaptırımlar Uygulanır?

Instagram’ın sunmuş olduğu avantajlardan faydalanmak ve kısa sürüde popüler olmak isteyen kullanıcılar, beğeni ve takipçi sayısını attırmak durumundadır. Bunun için takipçiler organik veya organik olmayan yollara başvururlar.

Organik yöntemlerde, kullanıcılar diğer kullanıcılarla etkileşime girerek beğeni, yorum ve takip isteği alırlar. Bu durum Instagram tarafından kabul edilebilir bir durumdur. Ancak organik olmayan yöntemlerle takipçi, beğeni, yorum sayılarının artırılması, Instagram tarafından kabul edilebilir bir durum değilidir. Bu gibi durumların tespitinde, kullanıcı hesabı erişime geçici olarak kapatılır. Sonrasında aynı tür hilelere başvurulması durumunda kalıcı olarak hesap kapatılır.

Instagram Takipçi Kısıtlamasının Kaldırılması İçin Ne Yapılmalıdır?

Instagram kullanıcının profilinde, profil trafiğine uygun olmayan takipçi sayısında ani artışlar gördüğünde, ortalama 18-24 saat erişimi engeli getirir. Bu süre sonunda şüpheli işlemler uygulama tarafından kaldırılarak, erişim engeli otomatik olarak kaldırılır.

Uzun süreli erişim engellerinde kullanıcı, Instagram uygulama penceresinde yer alan iletişim kanallarını kullanarak, açıklayıcı içerik yazarak iletir. Kullanıcının iletisi uygulama tarafından uygun görüldüğünde, engelleme kaldırılır.

Instagram Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılmalıdır?

Instagram takipçi sınırına takılmadan takipçi sayısını artırmak için;

  • Zengin ve hedef kitlenin dikkatini çekecek içerikler paylaşılmalıdır.
  • Paylaşımın belirli aralıklarla gerçekleştirilmesi, hedef kitlenin ilgisini artırır.
  • Popüler sayfalarla iletişime geçilmesi, paylaşımlarına yorum yapılması etkileşimi artırarak, takipçi sayısının artışını sağlar.
  • Uygulamanın Facebook ile bağlantılı kullanılması takipçi sayısını arttırır.

Belirlenen yöntemlerle kullanıcı takipçisi sayısını organik yollardan artırarak, Instagram takipçi engeline takılmaz.