Instagram Fake Hesap Kime Ait Olduğunu Bulma

Instagram kullanıcılarının araştırdığı konular arasında, Instagram fake hesap kime ait olduğunu bulma konusu da yer alır. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Instagram’da fake hesaplarda yer almaktadır. Bazı kullanıcılar kendilerini gizleyerek, diğer kullanıcıları takip etmek isterler. Bunun için fake hesap oluştururlar.

Fake hesaplar kullanıcıların gerçek bilgilerinin barındırmadığı hesaplardır. Erkek olan bir kullanıcının kadın profili oluşturması, kadın olan bir kullanıcının erkek profil oluşturması, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Fake hesabın kime ait olduğunu bulmak için, uygulamanın kendi araçları kullanılabilir.

Instagram Fake Hesap Kime Ait Nasıl Bulunur?

Kullanıcılar kendi profillerine uymayan, diğer Instagram kullanıcılarından takip isteği, yorum, mesaj aldıklarında fake hesaptan şüphelenirler.

Bu gibi durumlarda fake hesap kullanıcısının tespiti için;

  • Instagram web sayfası açılır,
  • Kullanıcı profiline sahte fake hesabın kullanıcı ismi yazlıır,
  • Şifremi unuttum linkine tıklanır,
  • Instagram şifre doğrulama linki gönderir,
  • Gönderilen linkte fake hesap e-posta adresinin baş ve son harfi yer alır,

Bu durumda kullanıcı gönderilen e posta adresinin baş ve son harfini kullanarak, fake hesap kişisini tahmin etmeye çalışır. Her ne kadar kesin sonuç vermese de, fake hesap kişisi tanıdık biri olma ihtimalinde işe yarar.

Kullanıcı Davranışlarından Instagram Fake Hesap Kime Ait Bulma Yöntemi

Instagram’da fake hesap olarak düşündüğü bir kullanıcıdan takip isteği almışsa, kişinin takip isteğini kabul ederek, profili bilgilerinden araştırma yapar. Bu tür hesap açanlar genellikle takipçi sayısı çok az olup, güncel bir şeyler paylaşmamıştır. Bu şekilde fake hesap olup olmadığını öğrendikten sonra, kişiye sorular yöneltilebilir. Kişi davranışlarına göre kimin olabileceği tahmin edilir.

Instagram Fake Hesapla Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

Instagram kullanıcıları değişik sebeplerden fake hesaplardan takip isteği, mesaj veya yorum alırlar. Bu durum kullanıcılar açısından can sıkıcı bir durumdur. Bunun önüne geçilmesi için fake hesap Instagrama şikayet edilir. Şikayeti değerlendirildiğinde hesabın fake olduğu anlaşılırsa, Instagram tarafından süresiz olarak kapatılır. Kullanıcılar ısrarlı takip, taciz veya diğer sorunlarla karşılaştıklarında, bunu gerçekleştiren hesabın fake olmasına gerek olmadan da, Instagram’a şikayet hakkını kullanarak hesabın engellenmesine sağlayabilir.

Instagram Fake Hesap Telefondan Bulunur Mu?

Instagram fake hesap açan kişiler genellikle telefon numarasını kullanmazlar, genellikle sahte e-posta adresi oluşturarak bu işlemi gerçekleştirirler. Ancak fake hesabın telefon numarası ile oluşturulma ihtimalide vardır. Bu gibi durumda, sahte hesap açtığı tahmin edilen kullanıcının tanıdık biri olması durumunda, telefon numarası kullanılarak uygulamanın arama motorundan aratma yapılabilir. Aranan numara fake hesap ile eşleşiyorsa, fake hesap profili görülecektir.

Instagram’da Kendi Adına Açılan Fake Hesapları Tespit Eden Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Bazı durumlarda, kullanıcıların bilgisi dışında Instagram’da adlarına fake hesap açılmaktadır. Bu gibi durumların tespitinde kullanıcı şikayet hakkını kullanarak Instagram’dan hesabın kapatılmasını talep eder. Kullanıcı adına açılan fake hesap her hangi bir suçta kullanılmışsa, kişinin tespiti ve cezalandırılması için Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunur.