Instagram Anket Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagramı aktif olarak kullanmak isteyenler, Instagram anket nedir? Nasıl yapılır? Araştırmalıdır. Kullanıcılar Instagram’ın hikayeler kısmına eklenen anket uygulaması ile, sayfalarını daha aktif olarak kullanırlar. Instagram anket özelliğini kullanabilmek için;

  • Kullanıcı profilinde hikayede ve ankette kullanmak istediği fotoğrafı seçer,
  • Uygulama penceresinin üst kısmında bulunan gülün yüz çıkarmasına tıklar,
  • Açılan seçeneklerden anket seçilir,
  • Seçilen fotoğraf ve yöneltilen soru yayınlanır,

Bu sayede kullanıcının takip ettiği kullanıcıların ankete katılması beklenir. Uygulama başlatıldığında evet ve hayır seçenekleri otomatik olarak tanımlanır. Kullanıcı uygulama sırasında evet ve hayır seçeneklerini değiştirerek soruya ilişkin seçenek belirler.

Instagram Anket Özellikleri Nelerdir?

Instagram kullanıcı araçları arasında yer alan anket özelliği, hikayenin yayın süresi olan 24 saat süresince yayında kalır. Kullanıcı dilerse paylaşımı silerek anketi sonlandırabilir. Diğer kullanıcılar anket sonuçlarını görebilir, ancak kimin hangi seçeneği seçtiğini göremez. Kullanıcılar anket sonuçlarını hikaye detayında ve seçeneklerin oranlarını görebilir.

Instagram Anket Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Instagram uygulaması milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar takip, beğeni, paylaşımlar, hikayeler ile diğer kullanıcılarla etkileşim içerisine girerler. Anket özelliği uygulamanın daha aktif kullanılmasında fayda sağlar, kişisel ve ticari kullanıcılar uygulamanın anket özelliği ile daha fazla görünür olurlar. Ticari işletmeler sundukları hizmetler ve ürünleri hakkında hedef kitlenin görüşlerini merak ederler. Bu sayede müşteri tercihlerine göre hizmetlerinde ve ürünlerinde değişikliğe giderler. Bunun en güzel yollarından biri de, Instagram anket özelliğidir.

E-Ticaret Firmaları Instagram Anketini Nasıl Kullanır?

E-ticaret firmaları için pazarlama yöntemleri çok önemlidir. Ürünü tanıtmı, ürün hakkında müşteri tercihlerinin belirlenmesi firmalar için önemlidir. Buna yönelik reklam ve anketlerle piyasa araştırması yapan firmalar, Instgram anket özelliği sayesinde daha hızlı ve daha fazla kişiye ulaşarak, ürününü tanıtır. Aynı zamanda tanınırlığını artırır. Firmalar Instagram anketlerinde;

  • Kıyaslama anketi,
  • Görüş ve öneri anketi,
  • Yarışmalar

Türünde anketler düzenleyerek amaçlarına etkili bir şekilde ulaşırlar.

E-Ticaret Firmaları Instagram Anketinde Hangi Soruları Yöneltirler?

E-ticaret firmaları için ürünleri ve hizmetlerinin, hedef kitle üzerinde etkilerini kısa sürede görmenin et etkili yöntemleri arasında, Instagram anket özelliği bulunur. Hedef kitleye doğru sorular yönetilmesi, doğru sonuca ulaşmak için gereklidir. E- ticaret firmaları anketlerinde; Ürünlerimizden ve hizmetlerimizden memnun musunuz? Firmamızı ve ürünlerimizi çevrenize önerir misiniz? Firmamızın yaptığı paylaşımları beğeniyor musunuz? Ürünlerimizi seviyor musunuz? Gibi sorular yöneltirler, anketin sonucuna göre memnuniyet oranı tespit edilir.

Instagram’da Kaç Adet Anket Düzenlenebilir?

Instagram kullanıcılarını kaç adet anket düzenleyeceği ile ilgili bir sınırlama bulunmaz. Ancak anket özelliği, kullanıcı profili hikaye kısmımda yer aldığından kullanıcı hikaye süresine bağlı olarak anketi en fazla 24 saat barındırabilir.