Facebook Hedef Kitle Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook işletme hesaplarının daha çok takipçiye ulaşmak ve sayfalarını tanıtmak adına en merak ettiği konulardan biri hedef kitlesi olduğundan, facebook hedef kitle nedir? nasıl oluşturulur? sorusu çok soruluyor. Sosyal medya mecralarının en eskilerinden biri olan facebook, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan platformlardandır. Bu sebeple hedef kitle belirleme anlamında oldukça geniş kapsama sahiptir.

  • Doğru eleme yaparak hedef kitlesi oluşturmak
  • Reklamlar ile hedef kitlesi oluşturmak

Bu iki detay facebook hedef kitlesi için doğru stratejiler belirlemede önemlidir.

Hedef Kitle Nedir?

İletişim sektöründe bir yayın ya da programın hitap etmesi tasarlanan topluluğu ifade etmek için kullanılan terimdir.

Hedef Kitlesi Belirleme Çeşitleri

Eski müşterileri kaybetmeden yeni müşteriler çekebilmek bir işletmenin altın kuralıdır. Hedef kitlesini doğru oluşturarak bunu gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer ilk defa hedef kitlesi belirliyorsanız, yapmanız gereken hedef kitlesi için üç ayrı seçenek karşınıza gelir. Bunlar; özel hedef kitle, benzer hedef kitle ve kaydedilen hedef kitledir. Bu hedef kitleleri işletme için ihtimal olan hedef kitlesini belirler.

Doğru Eleme Yaparak Hedef Kitlesi Oluşturma

Özel hedef kitlesi ile belirlenen kriterler işletmenin internet sitesi ziyaretçi potansiyeli, facebook üzerinden sayfa ile iletişim kuranlar, müşteri listesinin hedef kitlesi ve mobil uygulama üzerinden iletişime geçenlere göre belirlenir. Bu tercihlere sağlı kalarak daha büyük hedef kitlesine ulaşmak mümkündür. Özel hedef kitlesinin en faydalı yanı, detaylı müşteri bilgisi sağlamasına bağlı olarak sizi kesin sonuçlara ulaştırmasıdır.

Reklam Vererek Hedef Kitlesine Ulaşma

Özel hedef kitlenizi yaş ve diğer özelliklerini içeren kategorilere göre ayırıp reklam oluşturabilirsiniz. Böylece ürün çeşidine göre alıcısını bulmanız kolaylaşacaktır. Özel hedef kitlesi ile seçtiğiniz demografik hareketleri saptayabilirsiniz. Sonra benzer özellikleri taşıyan ürünlere ihtiyaç duyabilecek doğal bir hedef kitle oluşturmuş olursunuz.

Kaydedilen hedef kitle sayesinde ise facebookta birinin kaydettiği bir içeriğin sizin hesabınızla olan uyumuna göre ilişkilendirilirsiniz. Ayrıca hedef kitlesi oluşturmak için daha fazla kriter seçmeniz, kitleyi daraltmanıza sebep olabilir ama size gereken ham kitleye ulaşmanıza yardım edecektir.