Facebook Çevrimdışı Olay Seti Nedir? Ne İşe Yarar?

Facebook’u aktif olarak kullanmak isteyen kullanıcılar, Facebook çevrimdışı olay seti nedir? Ne işe yarar? Öğrenmek durumundadır. Bu sayede Facebook araçlarını daha etkin kullanarak, uygulamanın kolaylıklarında faydalanırlar.

Uygulamanın çevrimdışı olayları sayesinde, kullanıcılar reklamlarını, mağazalarında yapılan alışverişleri, telefonla yapılan rezervasyonları, siparişlerin gerçek sonuçlarını offline olarak ölçebilir. Uygulamanın Instagram bağlantısı sayesinde Instagram araçlarından da faydalanır.

Facebook Çevrimdışı Olaylar Nedir?

Facebook çevrimdışı olayları Facebook ve Instagram’da verilen reklamların, fiziki mağazada etkilerini ölçümler. Bir firma ürünlerini e- ticaret yöntemlerini kullanarak reklamlar oluşturduğunda, reklamlardan etkilenen diğer kullanıcıların, firmanın fiziki mağazasını ziyareti ve satışlara etkisini ölçmesi mümkündür. Facebook çevrimdışı olaylar seti bu işlemi başarılı bir şekilde yerine getirir.

Facebook çevrimdışı olay seti;

  • Çevrimdışı hareketler takip edilerek, reklamlarla ilişkilendirilmesi ölçülür.
  • Reklamla harcamaları ölçülebilir.
  • İnternet dışında insanlara erişilerek, İnternet haricinde gerçekleştirdiği eylemler ölçülebilir.

Firmaların belirtilen ölçümleri yaparak, reklamların hedef kitle üzerinde etkilerini ölçerek, davranışlarını bu yönde geliştirirler.

Facebook Çevrimdışı Olay Seti Nasıl Oluşturulur?

Facebook çevrimdışı olay seti avantajlarından faydalanmak isteyenler;

  • Kullanıcı profilinden Facebook Business paneline giriş yapılır,
  • Business panelinde Olay yöneticisine açılır,
  • Olay yöneticisi penceresinin sol üst köşesinde yer alan + butonuna basılır,
  • Açılan pencerede çevrimdışı olay setine tıklanır,
  • Koşullar onaylanır,
  • Olay setine bir isim verilir ve kullanıcı kendisini yönetici olarak atar,
  • Oluştur ikonuna tıklanır,

İşlemlerini gerçekleştirerek, Facebook araçlarından faydalanmaya başlar. Kullanıcı çevrimdışı olay paneline, çevrimdışı verilerini yükleyebilir.

Facebook Çevrimdışı Olayları Nasıl Yüklenir?

Kullanıcının Facebook çevrimdışı olay paneline yüklemesi için, verilerini çevrimdışı oluşturması gerekir. Bunun için excel kullanışlı bir araçtır. Kullanıcı firma müşteri bilgilerin, fiziki mağaza gerçekleşen satışları, zaman çizelgesini oluşturur. Oluşturulan liste CSV formatına dönüştürülerek sisteme yüklenir.

Kullanıcılar yükleme işlemini manuel veya çevrimdışı dönüşüm API’sini kullanır. Bu yöntemde ortak entegrasyon sağlanarak yüklemeler otomatik gerçekleştirilir. İşlemde ve verilerde oluşan hatalara karşı Facebook gerekli uyarıları yapılır. Eksikliklerin giderilmesi için uygulamanın yönergeleri izlenmelidir. Veriler uygulamaya yüklendikten sonra, sistem 15 dakika içinde fiziki mağaza satışının ölçümlerini kullanıcıya verir.

Facebook Çevrimdışı Olay Setinin Reklam Performansı Nasıl İyileştirilir?

Facebook çevrimdışı olay uygulamasına veriler, sistem kurallarına uyarak gerçekleştirildiğinde, çevrimdışı olay setinden reklam performansını takip etmesi istenebilir. Bunun için uygulama penceresini solunda bulunan kutucuğun işaretlenmesi gerekir. Bu sayede yüklenen çevrimdışı olaylara ilişkin veriler, reklamlar ile ilişkilendirilir. Bu sayede reklam ve hedef kitle arasında optimize sağlanarak, daha iyi sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Bu işlem onan işleminden sonraki verileri kapsar.

Facebook Çevrimdışı Olay Setini Kimler Kullanır?

Fiziki mağazalar, e-ticaret sistemine kayıtlı olanlar, reklamlar ve reklamların etkilerini ölçümlemek isteyen kullanıcılar, Facebook çevrimdışı olay seti aracını kullanarak ölçümlerini etkili bir şeklide yerine getirirler.